Za smog i zanieczyszczone powietrze obwiniamy głównie sektor wytwarzania energii tymczasem aż 38% węgla konsumuje w Polsce ciepłownictwo. Były premier zabrał głos w debacie na temat roli ciepłownictwa w transformacji energetycznej w UE i Polsce. Pretekstem do organizacji spotkania była publikacja raportu Forum Energii: „Czyste ciepło 2030”.

             Jerzy Buzek od wielu lat podkreśla wagę tego sektora w procesie transformacji energetycznej. Raport podkreśla, że „Polska energetyka powoli się zmienia, ale ciepłownictwo jest zapomnianym sektorem. W Polsce nadal spala się rocznie ponad 12 mln ton węgla w gospodarstwach domowych. To powoduje, że zimą Polska ma najgorsze powietrze w Europie. 

- Ciepłownictwo ma dzisiaj ogromną rolę do odegrania - nie tylko w samej transformacji energetycznej. Walka ze smogiem i ubóstwem energetycznym czy poprawa naszego bezpieczeństwa energetycznego - to wielkie wyzwania, w których może i powinno wesprzeć nas ciepłownictwo- podkreślał podczas swego wystąpienia europoseł.

          Przypomniał, że to on zwracał uwagę na znaczenie tego sektora w trakcie niedawnego wysłuchania kandydatki ubiegającej się o tekę Komisarza Energii.  

- Dlatego podczas wysłuchania w PE Kadri Simson - przyszłej Komisarz ds. Energii - podkreślałem, że nowy "Europejski Zielony Ład" powinien także zawierać długoterminową strategię dla tego sektora. Co więcej, aby ta strategia była skuteczna, musi po pierwsze uwzględniać sytuację wyjściową różnych krajów członkowskich - jedno "złote" rozwiązanie dla całej UE po prostu tu nie istnieje. Po drugie, przestrzegana powinna być zasada neutralności technologicznej. Wtedy na pewno ciepłownictwo, które dziś jest częścią problemu jakim jest zmiana klimatu, stanie się częścią jego rozwiązania.

Były przewodniczący PE zaprosił na wizytę studyjną gości z województwa śląskiego.  Była to okazja do rozmowy na temat pracy w Parlamencie Europejskim, sytuacji w Polsce i na Śląsku. Szczególne miejsce poświęcono w dyskusji Funduszowi Sprawiedliwej Transformacji. Jerzy Buzek zainicjował powstanie tego osobnego instrumentu finansowego przeznaczonego na wsparcie regionów górniczych takich jak Śląsk. To te regiony ponoszą największe koszty w procesie odchodzenia od spalania węgla w UE i powinny otrzymać dodatkowe finansowanie.  Środki z funduszu mają być poświęcone m.in. na przekwalifikowanie pracowników zw. z sektorem wydobywczym.  

 

Były premier miał okazję spotkania z wyjątkową osobą Ravim Shankarem, hinduskim nauczycielem duchowym najbardziej znanym z negocjacji pokojowych i rozwiązywania konfliktów w wielu zapalnych punktach na ziemi, m.in. w Iraku, Kaszmirze, Biharze i na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Rozmowy dotyczyły sytuacji na świecie, przeciwdziałania depresji, medytacji i praktykowaniu jogi. Według jogina, warunkiem pokoju na świecie jest dążenie do osiągnięcia wewnętrznego pokoju przez jednostki.

Dziś przypada 101. rocznica odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny. Podkreślam „naszej”, bo Polska to nasz wspólny dom, tak jak wspólne jest to dzisiejsze święto. Dla mnie - Ślązaka - w tym roku szczególne o tyle, że po raz pierwszy mogę 11 listopada przyjść pod warszawski pomnik Wojciecha Korfantego.

Korfanty miał jasną wizję - cały Śląsk należy do Polski. Miał także jasną wizję dla kraju - zwróconego ku Zachodowi, ze Śląskiem jako forpocztą nie tylko Polski, ale i Europy. I to powinna być nasza wspólna wizja i misja zarazem. O taką Polskę, i o taki Śląsk, zabiegałem jako działacz „Solidarności” i przewodniczący jej I Zjazdu, jako Premier RP, jako poseł do Parlamentu Europejskiego i jego przewodniczący.