Dziś - przy szalejących cenach gazu, niedoborach w europejskich magazynach i zbliżającej się zimie - Gazprom wywiera presję na Wspólnotę ograniczając podaż gazu do Europy. Chce w ten sposób ominąć europejskie prawo i uzyskać szybką certyfikację spornego NS2. O tym, co powinna zrobić Komisja w tej sytuacji i jakie narzędzia ma UE do obrony przed manipulacjami gazowego potentata rozmawiał Jerzy Buzek z red. Wojciechem Jakóbikiem. Cała rozmowa dostępna na stronach serwisu Biznes Alert. Zapraszamy do lektury.

Grafika: Biznes Alert   

11 lat temu, Jerzy Buzek wspólnie z Jacquesem Dolorsem postulował budowę Wspólnoty Energetycznej, której fundamentem miały być m. in. wspólne zakupy gazu. Dziś, w czasie szalejących cen gazu, manipulacji podażą surowca przez Gazprom i niezapełnionych europejskich magazynów pomysł powraca.  Zapraszamy do lektury dzisiejszej "Rzeczpospolitej": Czas na unię energetyczną. Ceny gazu szaleją.

Jerzy Buzek przybliżał genezę i główne założenia  Europejskiego Zielonego Ładu w ramach debaty: Zielona fala - uniesie nas, czy zatopi? zorganizowanej przez Pomorski Kongres Obywatelski. Wspólnie z pozostałymi uczestnikami zastanawiał się nad szansami i zagrożeniami jakie mogą się pojawić wraz z realizacją „najgłębszej systemowej transformacji gospodarczo – społecznej w historii”. Czy uda nam się zachować konkurencyjność przemysłu wobec produkcji z krajów, które nie  przestrzegają wymogów bezemisyjności? Czy koszty zmian nie będą zbyt wysokie dla społeczeństwa? Te i inne tematy były poruszane w debacie, której transmisję mogą Państwo zobaczyć tutaj.