Komisja przemysłu, badań naukowych i energii PE poparła dziś porozumienie, które negocjatorzy europarlamentu i państw członkowskich zawarli w sprawie tzw. listy surowców krytycznych w UE.

"Posłowie i posłanki komisji ITRE zdecydowanie poparli przepisy wynegocjowane z państwami członkowskimi w ramach Europejskiego Aktu ws. Surowców Krytycznych. To kolejny krok w stronę przerwania pętli importowego uzależnienia Unii Europejskiej od monopolistów. Wygranymi Aktu są m.in. polscy producenci węgla koksowego czy miedzi - upominałem się o te surowce w konkretnych poprawkach. Nasi producenci będą teraz mogli korzystać z szybszych ścieżek przy wydawaniu pozwoleń, łatwiej będzie im również pozyskiwać środki na finansowanie nowych inwestycji tworzących miejsca pracy" - przyznał Jerzy Buzek.

Jak dodał, surowce krytyczne są kluczowe dla powodzenia zarówno transformacji energetycznej (np. bez koksu nie ma stali, a bez stali - wiatraków), jak i cyfrowej. Są także ważne dla rozwoju technologii kosmicznych.

"Zapotrzebowanie na te surowce będzie stale rosnąć - nie tylko w samej UE. Dlatego dzięki nowym zapisom nie dość, że utrzymamy lokalne miejsca pracy - chociażby w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, to przyczynimy się też do poprawy bezpieczeństwa energetycznego, a nawet szerzej - gospodarczego całej Unii" - podsumował były premier.

Artykuły powiązane: