Właśnie dziś w trakcie porannej debaty na EKG 2020 w Katowicach, Jerzy Buzek, były przewodniczący PE, wspomniał o swojej walce o utrzymanie węgla koksowego na liście surowców strategicznych Unii Europejskiej w KE. I właśnie dziś nadeszły dobre wieści z Brukseli. Komisja utrzymała węgiel koksowy na liście. Otwiera to możliwości pozyskania finansowania dla śląskiej spółki JSW - największego producenta koksu w UE.

Instytucje finansowe w Europie od paru już lat generalnie nie współpracują z branżą węglową. Wyjątek to węgiel koksujący - tak długo, jak utrzyma status surowca krytycznego. Dlatego, podobnie jak trzy lata temu, znów bardzo mocno zaangażowałem się w przekonywanie do tego Komisji Europejskiej” - powiedział Jerzy Buzek.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że dzisiejsza decyzja jest ważna nie tylko dla JSW i całego województwa śląskiego:

To doskonała wiadomość także dla naszego przemysłu hutniczego - węgiel koksowy jest na razie nie do zastąpienia w produkcji stali, która z kolei jest kluczowym elementem łańcucha dostaw dla energetyki wiatrowej, przemysłu kolejowego, motoryzacyjnego czy lotniczego. Produkty uboczne wytwarzania koksu mają też zastosowanie przy produkcji baterii - na przykład do samochodów elektrycznych” - podkreślił Jerzy Buzek.