Posłowie do Parlamentu Europejskiego w głosowaniu plenarnym ogromną większością przyjęli dzisiaj wynegocjowane z Radą i Komisją Europejską porozumienie ws. historycznego Aktu o Wspieraniu Produkcji Amunicji (ASAP) z budżetem 500 mln euro. Jerzy Buzek – negocjator tego porozumienia z ramienia Grupy EPL - chwilę po głosowaniu powiedział:

„Kiedy Putin ogłaszał propagandową „operację specjalną” myślał, że zajmie Ukrainę w kilka dni, niemal bez oporu i jednego wystrzału, przy bierności Unii Europejskiej, która nie jest przecież organizacją militarną. Ponad 500 dni wojny później heroiczna obrona Ukraińców nie słabnie, a i UE nie tylko pozostaje z Ukrainą solidarna i wysyła jej broń, ale też - wzmacnia własny potencjał obronny. Dramatyczne historyczne wydarzenia wymagają odważnych, dynamicznych, bezprecedensowych decyzji - dziś Parlament Europejski podjął taką właśnie decyzję. To był wielki zaszczyt móc prowadzić prace, które do tej decyzji doprowadziły”.

Dzisiejsze głosowanie kończy część proceduralną; europejskie firmy zbrojeniowe niemal od razu będą mogły zgłaszać projekty mające na celu zwiększenie produkcji amunicji i pocisków oraz komponentów do nich.

Więcej na ten temat:

https://www.buzek.pl/index.php/aktualnosci/292-jerzy-buzek-z-nowa-rola-w-pe-amunicja-dla-ukrainy-asap

https://www.buzek.pl/index.php/aktualnosci/294-uruchomienie-produkcji-amunicji-dla-ukrainy-coraz-blizej-asap-przyjety-przez-pe