Kolejny krok ku zwiększeniu produkcji amunicji dla Ukrainy.

 Posłowie PE poparli dziś Akt Wsparcia Produkcji Amunicji (ASAP). Na następnym etapie, zespół negocjacyjny PE przystąpi do negocjacji trójstronnych z KE i Radą UE. Negocjatorem z ramienia grupy Europejskiej Partii Ludowej jest Jerzy Buzek.

 Czym jest ASAP?

Przypomnijmy, że akt jest propozycją legislacyjną KE procedowaną w trybie pilnym i ma potrójny cel:

  • jak najszybciej dostarczyć potrzebne pociski Ukrainie,
  • pomóc państwom członkowskim w uzupełnieniu ich zapasów,
  • rozwijać europejski sektor zbrojeniowy.

  „Potrzebuję amunicji, nie podwózki”

 Wszyscy pamiętamy te słowa prezydenta Zełenskiego, który odrzucił propozycję ewakuacji z Kijowa w obliczu rosyjskiej agresji. A w miarę rozwoju konfliktu, zapotrzebowanie na amunicję Ukrainy rośnie. Władze w Kijowie zapowiadały, że armia będzie potrzebowała miliona pocisków w 2023 roku. UE postanowiła wspomóc armię ukraińską przez wspólne zakupy amunicji, ale również przez inwestycje w zwiększenie mocy produkcyjnych unijnych zakładów zbrojeniowych. I tak powstała inicjatywa ASAP.

 Miliard euro na milion sztuk amunicji dla Ukrainy.

 UE zainwestuje w fabryki zbrojeniowe około 500 mln euro z budżetu Unii, a kwotę tę ma uzupełnić współfinansowanie w wysokości około 500 mln euro ze strony państw członkowskich i innych źródeł. Oprócz budżetu UE będą aktywowane również środki z funduszy spójności. Włączony też będzie unijny fundusz odbudowy po pandemii w państwach członkowskich.

Pomagając Ukrainie wspieramy polskie firmy.

 Wsparcie finansowe trafi do unijnych firm zbrojeniowych na rozbudowę mocy produkcyjnych lub reaktywowanie wcześniej działających.  Komisarz Thierry Breton ds. przemysłu i rynku wewnętrznego wyrażał duże nadzieje na rozbudowę potencjału produkcyjnego amunicji Zakładów Metalowych DEZAMET S. A.  podczas swojej wizyty w polskiej fabryce. 

Więcej na ten temat:

http://buzek.pl/index.php/aktualnosci/292-jerzy-buzek-z-nowa-rola-w-pe-amunicja-dla-ukrainy-asap