Jerzy Buzek w nowej roli w PE.

Jerzy Buzek, członek komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE), został członkiem zespołu negocjacyjnego PE ws. Aktu Wsparcia Produkcji Amunicji (ASAP). Zespół będzie procedował propozycję legislacyjną KE w trybie pilnym. ASAP ma na celu:

  • jak najszybciej dostarczyć potrzebne pociski Ukrainie,
  • pomóc państwom członkowskim w uzupełnieniu ich zapasów,
  • rozwijać europejski sektor zbrojeniowy.

 Amunicja dla Ukrainy potrzebna ASAP.

„ASAP to świetnie dobrany akronim, bo po angielsku oznacza też „pilnie”, „jak najszybciej”. Trwa wyścig z czasem - musimy pilnie przejść w tryb gospodarki wojennej, ale trzeba podejść do tego strategicznie: określić co i gdzie produkować oraz skutecznie wesprzeć rodzime firmy zbrojeniowe - zarówno bezpośrednim dofinansowaniem, jak i korzystnymi kredytami inwestycyjnymi. Cieszę się, że mogę w tym bezpośrednio uczestniczyć - dziękuję koleżankom i kolegom za zaufanie” – skomentował swoją nominację były premier.

 Milion pocisków artyleryjskich na rok.

Komisja Europejska zapowiada zwiększenie w ciągu 12 miesięcy zdolności produkcyjnej europejskiego przemysłu zbrojeniowego do miliona pocisków artyleryjskich na rok. Co najmniej 40% pieniędzy niezbędnych na inwestycje ma pochodzić z budżetu UE.

Europejska polityka obronności nabiera tempa. 

Jerzy Buzek od wielu lat pracuje w Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE), a jako szef komisji ITRE prowadził negocjacje ws. powołania Europejskiego Funduszu Obronnego (EFO) z budżetem 8 mld euro oraz Europejskiego Programu Rozwoju Przemysłu Obronnego. ASAP to kolejny krok na przód w zakresie tworzenia europejskiej polityki obronności. 

Dotychczas UE wspierała innowacje i badania w przemyśle zbrojeniowym.

– Jeszcze przed eskalacją napaści Putina na Ukrainę zarówno KE, jak i my w Parlamencie Europejskim, apelowaliśmy do państw członkowskich, że brak współpracy w dziedzinie obronności przynosi całej UE roczną stratę rzędu minimum 25 mld euro. W EFO po raz pierwszy w historii ustanowiliśmy unijny fundusz na rzecz przemysłu zbrojeniowego, wspieramy w nim projekty, w których biorą udział przynajmniej 3 firmy zbrojeniowe z 3 krajów członkowskich, mocno stawiamy na innowacje – stwierdził europoseł.

 Nadszedł czas na wsparcie rodzimej produkcji.  

– Czas na pilne przyspieszenie rodzimej produkcji – chodzi głównie o amunicję kalibru 155 mm. Skorzysta przede wszystkim Ukraina, a przy okazji i unijne firmy zbrojeniowe, w tym nasze polskie. Będę tego osobiście pilnował – podsumował były przewodniczący PE.

Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego, odwiedzał Polskę w ramach  swej wizytacji europejskich fabryk broni. Był pod dużym wrażeniem jakości amunicji produkowanej w zakładach Dezamet w Nowej Dębie.

Nie ma czasu do stracenia.

Prace zespołu negocjacyjnego ruszają natychmiast tak, żeby stanowisko PE mogło być głosowane podczas najbliższej mini sesji plenarnej w Brukseli, w dniach 31 maja - 1 czerwca. Negocjacje z Radą UE toczyć się będą w czerwcu, a przyjęcie porozumienia politycznego ma nastąpić na sesji plenarnej w Strasburgu już w lipcu.