Jerzy Buzek spotkał się z Marošem Šefcoviczem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej, który jest odpowiedzialny za wprowadzenie mechanizmu wspólnych zakupów gazu tj.  AggregateEU. 

Jak działa AggregateEU?

To platforma kontaktowa, za której pośrednictwem prowadzone są przetargi na gaz. Unijne firmy rejestrują się na niej, zgłaszając zapotrzebowanie na ten surowiec. Następnie zsumowane zapotrzebowanie jest wystawione na przetargi na światowym rynku. W pierwszym przetargu uczestniczyło 77 firm, zgłaszając zapotrzebowanie na łącznie 11,6 mld m3 gazu.

 Sojusz przeciwko Gazpromowi.

Przepisy o wspólnych zakupach gazu państwa UE przyjęły pod koniec zeszłego roku. Celem było stworzenie systemu, który pomoże państwom zgromadzić zapasy gazu spoza Rosji na najbliższą zimę. Chodziło również o ograniczenie rywalizacji o dostawy surowca, aby zapobiec windowaniu jego cen.

 Wspólne zakupy wodoru w przyszłości

KE planuje rozszerzenie mechanizmu wspólnych zakupów na inne materiały krytyczne dla zielonych technologii. Platforma AggregateEU będzie „poligonem doświadczalnym” m.in. dla rynku wodoru w przyszłości. Przypomnijmy, że Jerzy Buzek jest sprawozdawcą PE ws. kluczowego rozporządzenia nt. unijnego rynku wodoru oraz gazu ziemnego i gazów odnawialnych.