W czasie dzisiejszego posiedzenia Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbyła się debata na temat unijnych dyrektyw o efektywności energetycznej i odnawialnych źródłach energii (OZE) oraz na temat rozporządzenia o zarządzaniu Unią Energetyczną.

Jerzy Buzek, przewodniczący parlamentarnej komisji ds. przemysłu, badań naukowych i energii, podziękował posłom za wspólną pracę nad dokumentami. Zaznaczył, że negocjacje były trudne, gdyż cele na rok 2030 są ambitne. Jednak dzięki mechanizmowi zarządzania Unią Energetyczną – powinno udać się je wypełnić. Według Jerzego Buzka wypełnienie tych celów jest kluczowe dlaPorozumienia Paryskiego, wiarygodności w nim UE i dla ratowania naszej planety.

„Chodzi o klimat i o walkę ze smogiem; co roku zabija on 400 tysięcy naszych obywateli! Dlatego cieszą mnie rozsądne zapisy w dyrektywie o OZE - mocno o nie zabiegałem! Mowa w nich o lokalnych systemach ciepłowniczych, które są niezwykle istotne dla jakości powietrza w miastach i o promowaniu prosumentów, ważnych szczególnie na obszarach wiejskich” - mówił były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Pod koniec wystąpienia Jerzy Buzek przypomniał, że za dwa dni posłowie zagłosują – zgodnie z jego propozycją z ITRE - nad niemal 5 miliardami euro w wieloletnim budżecie UE na pomoc dla regionów górniczych takich, jak Śląsk. Zaapelował też do Komisji Europejskiej o pilne przedstawienie propozycji legislacyjnej w tym zakresie, gdyż będzie to ważny krok we wdrażaniu całego pakietu legislacyjnego.