Jerzy Buzek, przewodniczący Kapituły, wręczał nagrody zwycięzcom XIX edycji Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej podczas uroczystej gali organizowanej przez dziennik „Rzeczpospolita”.

W tegorocznym zestawieniu miast i gmin najlepszych pod kątem zrównoważonego rozwoju na najwyższym miejscu podium, w swoich kategoriach, znalazły się: Sopot, Ulanów i Sulmierzyce.

- Jesteśmy dziś w nadzwyczajnym momencie, gdy we władzach centralnych, w Sejmie i Senacie, zasiadać będzie szczególnie dużo samorządowców. To wielka szansa na wzmocnienie idei samorządu terytorialnego w Polsce – podkreślał profesor Jerzy Buzek.

- Mam nadzieję, że uda się teraz wywalczyć dla samorządów więcej kompetencji i więcej pieniędzy. To ważne, bo przekazywanie samych kompetencji, bez odpowiedniego finansowania, to rujnowanie samorządu – kontynuował były premier.

Rok 2022  był ogromnym wyzwaniem dla polskich włodarzy: musieli zmierzyć się ze skutkami wojny przeciw Ukrainie, kryzysem energetycznym i inflacyjnym, przy nieustannie topniejących wpływach budżetowych wynikających ze zmian wprowadzonych przez Polski Ład.