W sezonie ogórkowym, polecamy Państwu lekturę artykułu z dzisiejszej „Rzeczpospolitej”: „Zima ciepłownictwu niestraszna, gaz wciąż tanieje”.  

 Ceny gazu spadają

 Gazeta przytacza statystyki spadku cen gazu na indeksie TTF, największego hubu gazowego w Holandii:

 Ceny gazu w Europie lecą w dół od końca 2022 r. 25 maja, pierwszy raz od dwóch lat, gaz kosztował poniżej 300 dol. za 1000 m sześc.To ponad 13-krotnie mniej, niż wyniosły rekordowe wartości z pierwszych dni wiosny 2022 r. (3892 dol. za 1000 m sześc.), kiedy to Gazprom celowo ograniczył dostawy i zrywał kontrakty, by wywołać panikę na europejskim rynku.

 A zapasy rosną

 Co istotne, eksperci wskazują, że jedną z przyczyn spadku cen surowca jest szybkie zapełnianie magazynów:

 Eksperci podkreślają, że gaz na europejskiej giełdzie tanieje dzięki kilku czynnikom. Pierwszym są szybko rosnące zapasy w podziemnych magazynach gazu (pmg) UE. Dziś jest już tam zajęte blisko 86 proc. dostępnej pojemności.

 Zapełnianie magazynów odpowiedzią UE na szantaż Putina

 Jest to następstwo wprowadzonego w czerwcu 2022 przez UE obowiązku zapełniania magazynów gazu w państwach członkowskich.  Pzrypomnijmy, Jerzy Buzek miał zaszczyt kierować pracami zespołu negocjacyjnego Parlamentu Europejskiego, którego zadaniem było wprowadzenie tej regulacji. Był to element odpowiedzi Wspólnoty na szantaż Putina. Były premier zakończył negocjacje w rekordowym tempie 3 miesięcy.  

 Dzisiejsze tendencje spadkowe cen surowca potwierdzają, że szybkie decyzje UE były słuszne, a rynek zareagował zgodnie z przewidywaniami. Najważniejsze, że spadające ceny surowca oznaczają bezpieczną zimę dla Europejczyków i porażkę polityki Kremla.

 Czym jest unijna regulacja ws. obowiązku zapełniania magazynów gazu przez zimą.

 Przypomnijmy, że wynegocjowane nowe prawo określało obowiązek zapełnienia magazynów UE minimalną ilością gazu na poziomie 80 proc. do 1 listopada 2022 r. Zakładano jednak, że państwa unijne powinny dążyć do tego, by kolektywnie krajowe magazyny państw unijnych zapełnić w 85 proc. W kolejnych latach miało być to być 90 proc. Ponadto, wszyscy operatorzy magazynów zostali zobligowani do przejścia nowej obowiązkowej certyfikacji, aby infrastruktura nie była w niebezpiecznych rękach.

 Więcej na ten temat:

https://www.buzek.pl/index.php/aktualnosci/218-jerzy-buzek-pokieruje-pracami-pe-nad-usunieciem-firm-takich-jak-gazprom-z-magazynow-gazu-na-terenie-ue

 

http://www.buzek.pl/index.php/aktualnosci/226-pod-przewodnictwem-jerzego-buzka-ruszyly-dzis-negocjacje-w-sprawie-obowiazku-magazynowania-gazu-w-ue

 

https://www.buzek.pl/index.php/aktualnosci/234-pe-przeglosowal-dzis-wynegocjowana-przez-jerzego-buzka-regulacje-ws-obowiazku-zapelniania-magazynow-gazu-przez-zima