Jerzy Buzek prowadził spotkanie w ramach wydarzeń online Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Były przewodniczący rozmawiał z Mariją Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży o Nowym Europejskim Bauhausie i programie Horyzont 2020".

Nowy Europejski Bauhaus jest pomysłem KE na zaangażowanie ludzi kultury, sztuki, nauki i technologii w tworzenie estetycznej, zrównoważonej i włączającej przestrzeni w UE. Projekty mają być zgodne z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu. Ponadto, inicjatywa ma wspierać europejski sektor kreatywny dotkliwie dotknięty pandemią. Już 120 europejskich organizacji wyraziło swe zainteresowanie partnerstwem - jak na razie jedynie 3 z Polski. Komisarz zachęcała polskie podmioty do uczestnictwa

Rozmowa dotyczyła również programu wsparcia badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020”, który w znacznym stopniu sfinansował opracowanie technologii mRNA wykorzystanej m. in. w pierwszej szczepionce firmy Pfizer przeciwko Covid-19. Sukces szczepionki pokazuje wymierne korzyści  z wymiany wyników badań naukowych i transferu technologii na poziomie UE dla wszystkich jej obywateli. 

Stronę projektu Nowy Europejski Bauhaus znajdą Państwo tutaj.