Kilka dni temu, za sprawą Eufortrisomy21 miałem okazję spotkać online wyjątkowe osoby: Panią Agatę i Panią Teresę. Obydwie od dłuższego czasu mieszkają w domu wspólnoty  Arka w Śledziejowicach   Opowiadały mi o swoim domu, ogrodzie i oczekiwaniu na wakacje w Rabce Zdrój i Sobieszewie. Pani Agata uwielbia cappuccino, więc wypiliśmy filiżankę online. Było mało konwenansów, a dużo autentycznej ciekawości drugiego człowieka. Cieszyłem się, że spotkanie było „z nimi”, a nie „o nich”.

Spotkanie z drugim człowiekiem to spotkanie ze światem jego wartości; to co biło do Pani Agaty i Teresy to autentyczna radość z codzienności, czułość w relacjach z ludźmi wokół, odpowiedzialność za wkład w życie wspólnoty.  Pani Agata mówiła również, że tęskni za pracą. Teraz z powodu choroby prowadzącej warsztaty są zawieszone.

Obchodzimy dziś Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Z tej okazji życzę nam wszystkim, abyśmy spotykali się częściej, towarzysząc sobie w szkole, w kinie i w miejscu pracy. W Śledziejowicach widziałem jak szczególną wartość ma praca dla osób dotkniętych niepełnosprawnością: sprawia, że stają się pełnoprawnymi uczestnikami życia społecznego. To praca realizuje idę włączenia, nadaje autonomię i sens życiu. Trzeba zrobić wszystko, aby przyszła Europa zapewniła  prawo pracy dla osób z zespołem Downa.

Pani Agacie i Teresie przesyłam ciepłe pozdrowienia i mam nadzieję, że nasze spotkanie dało im choć odrobinę tego, co dało mi!