Polscy europosłowie z ugrupowania EPL skomentowali wynik negocjacji polskiego rządu na ostatnim szczycie Rady Europejskiej. Były premier wyraził rozczarowanie zredukowaniem kwoty Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. 

"Jeszcze tydzień temu na stole leżało 8 mld euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla Polski – zgodnie z propozycjami Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. Wystarczyło po te pieniądze sięgnąć. To niewiarygodne, że premier Morawiecki pozwolił na zabranie większości tej kwoty – na dziś mamy otrzymać zaledwie 2-3 miliarda euro”, podkreślił Jerzy Buzek.

 „To fatalna wiadomość dla płuc i portfeli milionów Polek i Polaków – oznacza dramatycznie mniej środków m.in. na walkę ze smogiem, obniżanie cen energii, wymianę kopciuchów, przebudowę energetyki, podnoszenie komfortu życia na terenach zdegradowanych czy tworzenie tam nowych, atrakcyjnych miejsc pracy. To cios dla Śląska, Zagłębia, Konina, Wałbrzycha, Bełchatowa czy Turoszowa, ale i całej Polski. Nie ma na to naszej zgody w Parlamencie Europejskim" - dodał.

Treść całego oświadczenia znajduje się tutaj.