3.5 tys. wydrukowanych przyłbic w drukarkach 3D, przygotowanie, na prośbę gliwickiego szpitala, przejściówek między maskami do nurkowania a filtrami czy badania nad wykorzystaniem nowych materiałów do zwykłych maseczek zwiększające ich skuteczność filtrowania   – to tylko niektóre przykłady innowacji opracowanych przez naukowców PŚ w akcji „Politechnika przeciwko epidemii". W ramach współpracy śląskiej uczelni z firmą WAAM powstają również komory dezynfekujące. Pierwsza z nich jest już zainstalowana w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu. Dzięki niej służby medyczne mogą bezpieczniej zdejmować skażone kombinezony, chroniąc zdrowie swoje i innych. Docelowo ma powstać 10 takich komór.

Cieszę się, że przy wszystkich zagrożeniach i niedogodnościach jakie niesie ze soba pandemia, widzimy też tak budujący rozwój badań i współpracy między naukowcami, biznesem i pracownikami służby zdrowia. Zrodzone z połączenia sił innowacje ratują życie ludzi.

Pracę naukowców Politechniki Śląskiej można wesprzeć wpłacając dowolna kwotę na subkonto: PL 20 1050 1214 1000 0024 6643 9409 z dopiskiem „Politechnika przeciw epidemii". Za każdą pomoc, w imieniu mojej Alma Mater, serdecznie dziękuję.

 

Fot: Politechnika Śląska