Co najmniej 5 mld euro wsparcia otrzymać mają unijne regiony górnicze – to wynik dzisiejszego głosowania posłów komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) nad, przygotowanym przez jej przewodniczącego Jerzego Buzka, stanowiskiem w sprawie wieloletniego budżetu UE po roku 2020.
„To dobra wiadomość dla województwa śląskiego, które powinno najbardziej z tych pieniędzy skorzystać. Mieszkańcy miast i regionów górniczych ponoszą ogromne koszty gospodarczo-społeczne, związane z Porozumieniem Paryskim i ochroną klimatu. Trzeba im pomóc. Dlatego mają to być środki dodatkowe, niezależne od funduszy strukturalnych, spójności czy dostępnych już w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS). Liczę, że przy takim poparciu Parlamentu Europejskiego Komisja Europejska i państwa członkowskie jednoznacznie poprą budżet 5 miliardów euro dla regionów górniczych” – powiedział po głosowaniu Jerzy Buzek.
Fundusz Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej ma z jednej strony – finansować w tych regionach modernizację energetyczną, a z drugiej – rewitalizację miast górniczych, przygotowywanie pod nowe inwestycje terenów pokopalnianych czy szkolenia i tworzenie miejsc pracy w sektorach innowacji i nowych technologii.
„Mamy wynik blisko dwóch lat pracy. Budowaliśmy poparcie dla tego w Parlamencie Europejskim, chociażby przygotowując stanowisko komisji ITRE na COP24. Pozyskaliśmy pieniądze na uruchomienie unijnej Platformy Wsparcia Regionów Górniczych. Zorganizowaliśmy delegację posłów komisji ITRE na Śląsk, zaprosiłem też do Katowic wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej, Maroša Šefčoviča i komisarza ds. klimatu i energii, Miguela Arias Cañete. Tłumaczyliśmy, pokazywaliśmy, przekonywaliśmy – to wszystko przyniosło dzisiaj efekt” – ocenił Jerzy Buzek.
Głosowanie nad całym stanowiskiem Parlamentu Europejskiego w sprawie nowego wieloletniego budżetu unijnego zaplanowane jest na sesję plenarną 12-15 listopada w Strasburgu.