Kalendarz

p w ś c p s n
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 

Film

22. kwietnia 2019

Wielkanocna Procesja Konna w Pietrowicach Wielkich

Do specyficznych tradycji o charakterze religijno-ludowym należy błagalna procesja konna w drugi dzień świąt wielkanocnych. Na przedzie jeden z młodzieńców wiezie krzyż procesyjny, potem gospodarze z figurką Chrystusa Zmartwychwstałego i krzyżem z czerwoną stułą. Dalej orkiestra, ksiądz na koniu w komży i nieszporniku potem gospodarze Procesja jedzie przez wioskę do kościółka Św. Krzyża. Tam odbywa się błagalne nabożeństwo. Po nabożeństwie, procesja, daleką drogą przez pola wraca do kościoła parafialnego. Na pewnym odcinku drogi polnej odbywa się wyścig konny młodzieńców. Po procesji uczestnicy i mieszkańcy spotkali się na stadionie na tradycyjnym festynie i tamże Premier Jerzy Buzek wręczał podarunki które przygotowali gospodarze gminy z Wójtem Andrzejem Wawrzynkiem.


15. kwietnia 2019

„Walka ze smogiem na obszarach wiejskich i uzdrowiskowych” oraz wręczenie odznaczenia „BENE MERITUS POWIATOM" w Ustroniu

„Zwiększmy rolę samorządów i energetyki prosumenckiej w walce ze smogiem” to wyzwanie dla samorządów określone w programie „Czyste Powietrze” wybrzmiało podczas konferencji w ramach której w Ustroniu spotkali się samorządowcy z woj. śląskiego. Konferencja została zorganizowana przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej wspólnie z Burmistrzem Miasta Ustroń Przemysławem Korczem i Przewodniczącym Rady Miasta Ustronia Marcinem Janikiem.

Podczas konferencji miała miejsce szczególna uroczystość, bowiem Zarząd Związku Powiatów Polskich podjął uchwałę o przyznaniu Panu Premierowi Jerzemu Buzkowi Odznaczenia „BENE MERITUS POWIATOM", a Odznaczenie wręczył w klimacie 20-lecia ZPP Starosta Bielski jednocześnie szef ZPP Andrzej Płonka.


4. kwietnia 2019

Z Gostynia do Brukseli – spotkanie z matkami osób niepełnosprawnych

Jerzy Buzek przyjął dziś w Parlamencie Europejskim wyjątkowych gości: matki osób niepełnosprawnych skupione w stowarzyszeniu "Bez granic".

Były premier z uwagą wysłuchał ich opowieści o chorych synach i córkach oraz o problemach, z którymi się zmagają, takimi jak ograniczenia finansowe, lokalowe czy administracyjne. Rozmowa dotyczyła także działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Gostyniu oraz tego, w jaki sposób rodzice chorych wspierają się nawzajem. Premier Buzek wyraził swój podziw dla ich niestrudzonej walki o godne życie dla niepełnosprawnych i ich rodzin.